PAYLAŞ

Samsung tarafından bugün New York da gerçekleştirilen etkinlikle beraber firmanın çıkarttığı yeni modeller duyuruldu. Bu yazımızda sizlere Samsung Galaxy Note 5 özellikleri ve fiyatı konusunda bilgi vereceğiz.

 Samsung Galaxy Note 5 Özellikleri

5.7 inç Quad HD Super AMOLED Ekran

Note serisi ilk çıktığı zamanlarda insanlar tarafından biraz yadırgansa da diğer modellerinde ekranlarının büyümesi ile aışıldı ve özel bir seri olarak yerini aldı.

Samsung Galaxy Note 5 5.7 inç Quad HD Super AMOLED ekranla alışılmış bir ekran boyutunda güncel çözünürlüğü bizlere sunuyor. 518 ppi değerindeki ekran göz kamaştırıcı olacaktır.

5.7 inç Quad HD Super AMOLED  Ekran
5.7 inç Quad HD Super AMOLED Ekran

Kuşkusuz yeni modellerde bir hız problemi olmuyor. Ancak yine de gelişen teknoloji sayesinde işlemciler önemli hale geliyor. Samsung Galaxy Note 5 Exynos 7420 işlemcisini kullanıyor. Galaxy S6‘da da kullanılan bu işlemcide 4 çekirdek 2.1GHZ 4 çekirdek de 1.5GHz hızında çalışacak.

Exynos 7420 İşlemci ve 4GB RAM

Bünyesinde barındıran güçlü işlemciye de günümüzün şartı olan 4GB RAM eşlik edecek. Performans açısından değerlendirilirse RAM hariç Galaxy S6 ile aynı gözüküyor.

 

Kuşkusuz günümüzde akıllı telefonlar için en çok dikkat edilen nokta kamerası. Note 5 kamera tarafında 16MP arka ve 5MP ön kamera ile kullanıcılarına güzel bir performans sunmanın peşinde. Ayrıca hem ön hem de arka kamerada f1.9 diyafram açıklığı olması selfie severlere harika fotoğraflar sunacaktır.

16mP Arka ve 5MP Ön Kamera, 4K Video Desteği

Tabi günümüz trendi olan 4K video çekimi de Samsung Galaxy Note 5 ile birlikte kullanıma sunuluyor. Kamerada optik görüntü sabitleme sistemi de bulunuyor. Bu sayede az ışıklı ortamlarda ve hareketli sahnelerde daha net fotoğraflar çekilebiliyor.

Samsung Galaxy Note 5 Kamera
Samsung Galaxy Note 5 Kamera

 

Tabi telefonların hızlanması ile birlikte uygulamalar ve oyunlar daha kaliteli hale geldi ve bu da depolama konusunda sıkıntılara neden oldu. Samsung da Note 5 modelinde 32GB ve 64GB depolama seçeneği sunmuş. Bunlara ek olarak da SD kart desteği olmaması kullanıcı açısından büyük dezavantaj. Ayrıca 128GB seçeneğinin sunulmaması bir eksi olarak sunulabilir. Çünkü kulanıcılar bu seçeneğe de alışmaya başladılar.

32GB ve 64GB Depolama Seçeneği

Tabi bu kadar özellik bir araya gelince bazılarınızın aklına pil performansı gelecektir. Samsung Galaxy Note 5 3000 mAh pil ile geliyor. Dikkati çeken nokta bir önceki model Note 4 de 3220 mAh pil bulunmasına Note 5 de daha düşük bir pile yer verilmesi oldu.

Samsung yazılım optimizasyonu ile bu sorunu ortadan kaldıracaktır. Bunun yanında da kablosuz hızlı şarj özelliği ile kullanıcılarına güzel bir haber sunuyor.

Samsung Galaxy Note 5 Hızlı Şarj
Samsung Galaxy Note 5 Hızlı Şarj

Kablosuz şarj özelliğinin ve hızlı şarj özelliğinin bir arada sunulması güzel bir özellik olmuş. Samsung‘un sunumda verdiği bilgiye göre telefon bu özellik sayesinde 2 saatte şarj olabilecek. Pil konusunda bizleri üzen nokta ise pilin çıkartılamıyor olması oldu.

Spen
Spen

Tabii ki Note serisi denince akla Spen geliyor. Çünkü kalemle telefono yazı yazmak, çizim yapmak anlayışı ilk olarak Note serisi ile otorumuştu. Samsung Galaxy Note 5 ile gelen Spen gelişmiş özellikleri kullanıcılara sunuyor.

Yeni Spen klik özelliği ile açılabilecek ve sanıyoruz ki farklı modlara geçiş sağlayabilecek. Kalem kısmında en çok dikkat çeken nokta ekran kapalı iken ekrana not alma özelliği oldu. Bu özellik sayesinde enerjiden tasarruf ederek hızlıca not alabileceğiz.

Ekrana Not Alma
Ekrana Not Alma

Mesaj hastaları için mekanik Klavye, Keyboard Cover

Samsung, Note 5 ile birlikte büyük dokunmatik ekranlarda mesaj yazmakta zorlanan ama mesaj yazmadan kendini alamaynları da düşünerek Keyboard Cover isimli bir aksesuar da tanıttı. bu aksesuar sayesinde dokunmatik ekranda mesaj yazamayanlar rahatlayacak.

Aksesuar yapısı gereği, kullanılmadığı zamanlarda telefonun arkasına takılıyor. Bu sayede taşıma zorunluluğu da ortadan kalkıyor. Ne kadar ilgi toplayacak bilinmez ama Keyboard Cover Note 5 ile farklı bir konsept oluşturacaktır.

Keyboard Cover
Keyboard Cover

153.2 x 76.1 x 7.6 mm boyutlarında 171g ağırlığında olacak olan Samsung Galaxy Note 5, Android 5.1 Lollipop işletim sistemi ile birlikte 21 Ağustos tarihinde satışa çıkacak. Telefonun fiyatı henüz belli değil iken, Note 4‘ün girdiği fiyatlardan girmesi muhtemel gözüküyor.