PAYLAŞ

Geçen gece, almayı planladığım bu kitabı kitaplığımda görünce içimden kardeşime teşekkürler ederek okumaya başladım. Satranç, Stefan Zweig tarafından sürgünde yazılmış ve 1942 yılında yayınlanmış yazarın en tanınmış eseri. Yazarın ölmeden önce yazdığı son eseri olan Satranç, uzun öykü türü türünde. İlk olarak Brezilyada yayınlanan kitap daha sonra Amerika, İngiltere ve kendi ülkesi Almanya’da da yayınlandı.

satranç
Stefan Zweig – Satranç

Kitabı elime aldığımda gece 3 sularıydı ve hafif de olsa uykum vardı. Niyetim kitaba giriş yapıp ertesi gün bitirmekti ama gelin görün ki eser gerçekten kaliteli olunca kendini her zaman okutabiliyor sanırım. O kadar ki, 72 sayfa boyunca kafamı kaldırdığımı hatırlamıyorum.

İlk sayfalarda sizi saran merak, daha sonraları yerini heyecanlı bir takibe bırakıyor. Kendinizi bir anda olayların içinde bir karaktermişçesine buluveriyorsunuz. Sanki tüm olaylar yanınızda oluveriyor, elinizi uzatsanız oyuna dahil olacakmışsınız gibi.

Kitabın konusundan biraz bahsedelim:

Amerika’dan Arjantin’e yapılan gemi yolculuğu esnasında Satranç dünya şampiyonu olan yolculardan birinin amatör birkaç oyuncu tarafından bir oyuna davet edilmesi ve sonrasında ilginç, heyecanlı ve endişeli diyebileceğimiz oyunlar silsilesini anlatıyor. Dünya satranç şampiyonu kişi cahil diyebileceğimiz, soğuk, kuralcı ve sanattan anlamayan Mirko Czentovic Nazileri simgelerken, gemide karşısına çıkan beklenmedik rakibi Dr. B. İse iyi bir eğitim görmüş, kültürlü ve satrancı yaşayan biridir. Konuya çok girmek istemiyorum kısa bir kitap zaten, biraz merakınız kalsın.

Son olarak değinmem gereken önemli bir yer

Yalnızlık nedir? Sorusuna çarpıcı cevaplar bulabileceğiniz bir kitap.

“Suskunluğun siyah okyanusundaki cam fanuslu bir dalgıç gibi yaşıyordu insan, kendisini dış dünyaya bağlayan halatın kopmuş olduğunu ve o sessiz derinlikten hiç bir zaman yukarı çekilmeyeceğini ayrımsayan bir dalgıç gibi hatta.. duracak, görecek, hiçbir şey yoktu, her yerde ve sürekli ve sürekli hiçlikle çevriliydi insan, boyuttan ve zamandan tümüyle yoksun boşlukla.”

 

 • http://www.treshinfeneri.net/ Siyah Panda

  Başlığı görünce sizde mi satranç oynuyorsunuz acaba dedim ama kitapmış. 🙂

 • disqusbll

  ben de santranç mı öğretiyorsunuz acaba diye düşünürken güzel bir kitap tavsiyesiyle karşılaştım. teşekkürker

 • Cem Bulut

  Teşekkürler oldukça güzel bir yazı olmuş açıkcası zevkle okudum. Satranç zeka işidir ve kıvrak zekayı arttırmaya yarar devamlı oynamanızı tavsiye ederim.

 • Sezai Acıma

  Satrancı çok fazla bilmesem de oynamaktan zevk aldığım bir oyun. Bence ilkokullarda zorunlu hale getirilmeli beynin genişlemesi açısından.

 • serkan kara

  Kitaplarla iki üç aydır haşır neşir olamıyorum daha yeni alıp hiç başlamadığım 2 kitap duruyor kitaplığımda. Onları bir an önce bitirmem ve yeni kitaplar almam lazım, böyle arasıra kitap önerileri paylaşmanız iyi olur.

  • disqusbll

   ben de yeniden başladım üniversitede dönem bitince ilk fırsat kitap okumak oldu

 • myth2012

  Güzel bilgilendirme olmuş, teşekkürler.

 • Jax Teller

  Bence Satrnç dediğimiz olay zeka ile alakalı çünkü çok yüz yıllardır zeki insanların devamlı oynamasını sağalıyor. Bu güzel bilgiler için teşekkürler.

 • cevdet

  Bu kitabı yeni bitirdim gerçekten pişman olmazsınız 2 günde bitirirsiniz vaktiniz varsa okuyun derim

 • Emre

  Satranç oynamak strateji gücünü kuvvetlendirdiği kanıtlanmıştır.

 • Tetsu

  Kitap okuma merağım var aslında ama bu aralar ygs falan derken vakit kalmıyor unutmazsam ilerde okuyacağım bu kitabı

 • FromHeLL

  Santranç çok güzl bir savaş oyunu. yavuz sultn selim santrançı bir savaş sanatı olark görür devamlı oynarmış. bilgiyi hafızayı dikkati artırn bir oyun.

 • Hasan

  Mükemmel bir yazar her kitabını soluksuz okuduğumu söyleyebilirim şiddetle tavsiye edilir

 • robotell

  içinde santraç var ise güzeldir hemen alınmalı bilgi harika

 • http://news8online.com/ Oguzhan Isa Temiz

  Okuyacağım kitaplar arasına aldım teşekkür ederim :).

 • http://dizimerkezi.net/ Ahmet Cem Aktaş

  Kitap baya dikkatimi cekti. Suanda lux serisini okuyorum. Seriyi bitirince buna baslayacagım.