PAYLAŞ
SEO

SEO (Search Engine Optimization) arama motoru optimizasyonu kelimesinin baş harflerinden oluşur. Arama motorlarında sitelerin üst sıralara çıkarılmasına yönelik yapılan çalışmaları kapsayan bir yöntemdir. SEO’nun temel amacı siteleri arama motorlarında üst sıralarda listelettirip sitelerde yer alan bilgi, hizmet veya satışların daha çok kitleye ulaşmasını sağlamaktır. SEO ile doğal gözüken yöntemlerle web sayfanızın popülerliğini artırabilirsiniz.

Bir web siteniz var düzenli olarak ilgi gösteriyorsunuz fakat bir türlü kullanıcı sitenize gelmiyor sizi bulamıyor ise SEO ile tanışma vaktiniz gelmiş demektir. Peki neden SEO? Sorusunun cevabını istatistiklere bakarak rahatlıkla görebiliriz. Araştırmalara göre internette insanların aradıkları bilgilere ulaşabilmesi için %90 civarında bir oranda arama motorlarını kullandıklarını görebiliyoruz. Yani sitenize ziyaretçi gönderme ihtimali olan kaynakların içerisinde arama motorlarının diğer kaynakların toplamından kat kat daha fazla öneme sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Yapılan diğer araştırmalar gösteriyor ki %90’lık kısmın %62 si sadece ilk sayfada yer alan linklere tıklıyor. İlk üç sayfayı gezen kullanıcı sayısı ise %90 olarak görülüyor! SEO hakkında pek çok doğru bilinen yanlışı da göz ardı etmemek gerek!

SEO ile sitenize gelen kullanıcı sayılarını artırıp mali açıdan da gelir elde edebilirsiniz. Eğer SEO’yu öğrenecek vaktim yok diyorsanız kesinlikle bir uzmandan yardım almalısınız.