PAYLAŞ
Shah Rukh Khan Filmleri

Bollywood filmlerinin üç büyük Khan olarak isimlendirilen üçlüsünde biri olan ünkü aktör yıllardır Hint sinemasının lokomotifliğini yapıyor. Dünyanın en çok kazanan aktörü olarak da biliniyor. Müslüman olmasının yanında yaptışı hayır işleriyle de adından söz ettiriyor. Çocuklara olan yakın tutumu ve bağışlarıyla UNESCO tarafından da ödüllendirilen aktör, dünyada en çok fanı bulunan aktörler arasında başı çekiyor. Sayısız film festivalinden sayısız ödül almış olan Shah Rukh Khan, hala kariyerine güzel yapımları sıralamaya devam ediyor. Hadi en güzel Shah Rukh Khan filmlerinden birkaçına göz atalım!

1 – My Name Is Khan

My Name is Khan
My Name is Khan

Film sloganında da olduğu gibi; sıradan bir adamın sıradışı yolculuğunu anlatan bir başyapıt. İzleyicinin önyargılarını bir balyoz gibi yerle bir ediyor bu film. Shah Rukh Khan, bu filmde Rızwan isimli asperger sendromuna sahip birini canlandırıyor. 11 Eylül olayları sonrasında, Amerika’da faşist baskısının artmasıyla eşinin çocuğu bir linç sonrasında hayatını kaybediyor. Bunun üzerine Khan terk ediliyor. Her ne kadar eşi ciddi olmadan söylese de Rızwan hastalığından dolayı bu cümleyi ciddiye alıyor ve sıradışı yolculuğuna başlıyor. Yolculuğunun sonunda da demesi gereken tek şey; “Benim adım Khan ve ben bir terörist değilim.” Terörün ve ırkçı nefreti tüm toplumsal boyutuyla gözler önüne seren yapım, uzunca bir süre daha adından söz ettirecek gibi duruyor.

Benim adım Khan ve ben bir terörist değilim.

2 – Chak De! India

Chak De! India
Chak De! India

Hokey temalı bir film olarak öne çıkıyor Chak De! India. Shah Rukh Khan, filmde Kaber Khan isimli bir hokey oyuncusunu canlandırıyor. Hindistan’ın Pakistan ile yaptığı maçta son topu Kaber kullanacaktır. Ancak bu top sonunda Pakistan zafere ulaşan taraf olacaktır. Bunun üzerine maç sonu Pakistanlı oyuncularla Kaber el sıkışırken fotoğrafları çekilir. Kaber Khan şike yapma zanı altında kalarak kötü bir dönem yaşar. Ancak yıllar geçer Kaber Khan, bu kez kızlar takımı için ülkesine döner.

3 – Jab Tak Hai Jaan

Jab Tak Hai Jaan
Jab Tak Hai Jaan

“Hayatın her günü bizi damla damla öldürüyor, bomba ise bir kere öldürecek.” İşte filmi tek biz cümle ile özetleyecek olsaydık bu satır yeter de artardı bile.

Samaar bir bomba uzmanı olarak görev yapmaktadır. Bir gün Akira’yı boğulmaktan kurtardıktan sonra ona montunu verir. Akira bu montun cebinde bir defter bulur. Bu defter Samaar’ın önceki hayatı hakkında birçok ipucu verir. Samaar’ın eski sevgilisi ve onunla yaşadıkları izleyiciye anlatılırken zamanla Samaar’ın nasıl kalbinin taşlaştığı da gösterilir. Akira ve eski sevgilisi Meera ile geçirdiği zamanları kesitler şeklinde harmanlayan yönetmen bir adamın hayatı algılayışındaki değişimi çok etkileyici bir biçimde sunuyor.

4 – Rab Ne Bana Di Jodi

Rab Ne Bana Di Jodi
Rab Ne Bana Di Jodi

Türkçe çevirisiyle; Bu çifti Rab birleştirdi. Shah Rukh Khan bu filmde sıradan bir büro amiri olan Surinder’i canlandırmaktadır. Eski öğretmeninin kızı olan Taani’ye abayı yakmıştır. Taani’nin nişanlısı ve arkadaşlarının trafik kazasında hayatlarını kaybetmesinden sonra Taani’nin babası ölüm döşeğindeyken Taani ile Surinder’i birbiriyle evlendirir. Fakat Taani, bu acı kaybın üzerine kocasına asla duygu besleyememektedir. Surinder zaten sessiz sakin bir insan olduğu için asla Taani’nin ilgisini çekememiştir. Taani, dans kursuna başlayınca Surinder’in aklına bir fikir gelir. Kılık değiştirerek Raj isimli biri olur. Dansta Taani ile arkadaş olurlar. Raj, Surinder’den çok farklıdır. Çok daha hareketli ve eğlenceli bir karakter olmuştur. Taani bu durum karşısında nasıl tepki vereceğini bilemez.

5 – Chennai Express

Chennai Express
Chennai Express

Shah Rukh Khan, Mumbai’de yaşayan orta halli, ailesini daha önce kaybetmiş orta yaşlı bir adamdır. Bir gün arkadaşlarının onu Goa’ya çağırması üzerine Chennai Express’e biner. Bu tren onun için harika bir maceranın başlangıcı olacaktır. Türkçeye Aşk Treni olarak çevrilen yapım Türkiye’de vizyona Nisan 2014’te giriş yaptı. Kendi ülkesinde ise tüm zamanların en yüksek gişe geliri yapan 4. film olma özelliğini taşıyor.

Bu yazımızda sizlere en güzel Shah Rukh Khan Filmleri listesi oluşturduk. İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız: