PAYLAŞ
Şifre Değiştirme

Hepinizin de bildiği gibi hayatımız artık internetin eline bakar oldu. İnternetin kesilmesi durumunda kendi işlemlerimizin durduğu gibi, tüm sosyal işler de duruyor. Bankalar, devlet daireleri ve birçok kurum hareketsiz, gözüne ışık tutulmuş tavşan gibi kalıyor. Bu durumda da insanların öncelikleri değişiyor. Eskiden bizler için önemli şeyleri bir kasaya veya kutuya köyup kitliyorduk. Şimdi ise aynı durum şifreler için geçerli. Peki şifrelerinizin belirli süreler içinde değiştirilmesi gerektiğini biliyor musunuz ?

Değiştirilmeli evet ama hayatımıza o kadar çok hizmet girdiki hangi birini değiştirelim veya hangi birinin değiştirilmesi ile ilgili bilgi edinelim. Bu konuda sizlere öncelik belirlemenizi tavsiye ederiz. Başka türlü işin içinden çıkmanız çok zor olacaktır.

Ben herzaman internet ile ilgili önlem alacaksam buna temelden başlama taraftarıyım. İnternetinizi size sağlayan kaynak için  modem şifre değiştirme  yapmanız, size karşı saldırıda bulunmak isteyen kişilere karşı alabileceğiniz en temel ve belkide en önemli önlem olacaktır. Çünkü modeminize girmeleri, tüm bilgilerinize erişmeleri anlamına gelir.

Eğer sizde Google’un esareti altına girdiyseniz büyük ihtimalle tüm işlemlerinizi Gmail gerçekleştiriyorsunuzdur. Eğer öyleyse belirli aralıklarla gmail şifre değiştirme işlemi gerçekleştirmeniz yararınıza, hatta çok yararınıza olacaktır. Çünkü büyük ihtimalle tüm üyelikleriniz bu mail adresiniz ile olacaktır ve bunun ele geçirilmesi sizin ele geçirilmeniz anlamına gelecektir. En basitinden Facebook hesabınız ele geçebilir.

Facebook demişken bu konuya da değinmek gerekebilir. Beirli aralıklarla facebook şifre değiştirme de yapmanız gerekli. Çünkü Facebook hesabınızda en özel bilgilerinizi paylaşıyorsunuz. Ele geçirilmesini istemezsiniz değil mi?

Dediğim gibi kullandığımız hizmet çok. Ama en temelde bu üçü için şifre değiştirme işlemi ypmanız yararınıza olacaktır.