PAYLAŞ
Skype Mahkemelik Oldu

Microsoftun başı, Avrupa Birliği Genel Mahkemesi ile Skype yüzünden dertte. Mahkeme Skype isminin Sky ile karışabileceğini söyleyerek, Avrupa birliği içinde bir isim tescili yapamayacağına karar verdi.

Aslına bakarsak olay ve olayın geçmişi çok karışık. Çünkü Skype Microsoft tarafından birkaç yıl önce satın alındı. Ancak Sky, Skype için 2005 yılında dava açmış. Davada isim benzerliği bulunduğu ve kendi isim tescillerinin bulunmasından dolayı, Skype isminin tescillenmemesini istemiş. (Bu ara SKY İngiliz Yayın Grubudur.) Dava henüz sonuçlanabilmiş ve mahkeme itirazı haklı bularak Skype isminin avrupada tescillenmesinin önüne geçmiş.


Bu durum sonucunda Microsoft isim değişikliğine gitmek zorunda değil. Ancak değiştirmez ve Sky da dava açarsa tekrar, avrupada faaliyet göstermek için telif ödemek zorunda kalabilir.
[reklam]
Aynı olay daha önceden yine iki firma arasında gerçekleşmişti. Sky Microsoft’un bulut sistemi olan SkyDrive ismi için dava açmış ve kazanmıştı. Ardında da Microsoft ismi OneDrive olarak değiştirmişti. Bakalım Skype isminde de bir değişiklik olacak mı? İzleyip göreceğiz.

  • sadık

    Açıkcası karışma olayı tamamen saçmalık bence sky biraz para koparma peşinde gibi geldi bana.

  • Mustafa

    Skype kullanmak pek faydalı değil. Daha iyi programlar var, onları kullanıyorum.