PAYLAŞ
Sosyal Ağ

Filmin ismini okurken bile aklınıza Facebook geldi değil mi? Bilinçaltınız haklı, bu film Facebook’un nasıl kurulduğu anlatıyor. Bir bakıma Mark Zuckerberg biyografisi diyebiliriz.

2004 yılında henüz Harvard öğrencisiyken Mark Zuckerberg’e okulun Kayak Takımından bir teklif gelir. Okula ait bir bilgi sitesi isterler. Mark fikri çok beğenir ve biraz daha geliştirir. Fakat bu sistemi teklif götürenlere değil kendi platformu için düşünür. Sistemin maddiyat gerektiren kısımlarını en yakın arkadaşlarından Eduardo Saverin karşılayacaktır. İlk etapta sadece Harvard öğrencilerine özel olan bu sistemin adı TheFacebook’tu. Fakat daha sonra kurumsallaşmaya ve yayılmaya başlayınca the eki kalktı ve sadece Facebook oldu. Eduardo’nun Facebook’a hemen reklam alma isteği Zuckerberg’in canını sıkmış olmalı ki onun hisselerinin hepsini sildi. Eduardo Facebook’a maddi tazminat davası açtı ve 500.000 $ kazandı.

Facebook Sosyal Ağ

Filmin işleyişi hakkında birkaç detay verdim fakat içeriği oldukça akıcı bir film, gerçek olaylardan esinlenerek yapılan yapıt bizden geçer not almayı başardı. Girişimcilerin mutlaka kaçırmaması gerekir.