PAYLAŞ
Steam Machine

San Francisco’da devam eden oyun geliştiricileri konferansında söz sırası Valve‘e geldi. Her heyecanla Half-Life 3 duyurusunu umuyordu. Ancak Valve Steam Machine‘lerin geleceği hakkında açıklamalarda bulundu. Öncelikle bilmeyenler için Steam Machine nedir ondan bahsedelim.

Steam Machine Nedir?

Steam Machine, Valve tarafından konsept olarak tasarlanan ve farklı firmaların üretimine izin veren bir oynuncu bilgisayarı konseptidir. Amaç çıkan tüm bilgisayarların Valve tarafından geliştirilen ve Linux temelli olan SteamOS kullanması ve temelde benzer performans vermesiydi. Aslına bakarsak, bilgisayarlarımızı konsol olarak kullandırmayı amaçlayan bir platform diyebiliriz. Ancak ilk çalışmaları başarısız oldu. Çünkü insanlar bilgisayarlarını konsol olarak oturma odalarında kullanmayı enimseyememişti ve kontrolcü tasarımı garipsenmişti.

Ancak görünen o ki Valve, Steam Machine konseptini bırakmayı düşünmüyor. GDC‘de yapılan açıklamayla yeni Steam Machine‘lerin Kasım ayında çıkacağı açıklandı. Aynı anda birçok firma tarafından çıkacak olan Steam Machine’ler Steam Kontrolcüsünü kullanacak. Aynı zamanda Steam Link ile internet üzerinden televizyona aktarım sağlanacak.
[reklam]

Steam Link Nedir?

Steam Link, bir veya daha fazla bilgisayarın ve Steam Machine’in bir televizyona bağlanıp, 1080P ve 60Hz oranında yayın yapmasını sağlayan üründür.

Steam Link
Steam Link


Aynı duyuruda bir haberde Source 2 oyun motoru hakkında geldi. Source 2 Valve tarafından üretilen ve oyun geliştimek için kullanılan bir oyun motorudur. Ve asıl bomba ücretsiz olarak geliştiricilere sunulacak olmasıdır. Bu aralar ne hikmettir ki firmalar sürekli oyun motorlarını ücretsiz hale getiriyorlar. Geçtiğimiz haberimizde belirttiğimiz gibi Unreal Engine 4 Oyun motoru da ücretsiz hale getirilmişti.

  • Sezai Acıma

    Half life için bi duyuru bekliyordum. Şaşırdım ne yalan söyliyim