PAYLAŞ
Tehlikeli Oyun

■ Tehlikeli Oyun – Die Welle(2008)

Alman yapımı olan ve almanca adı Die Welle(Dalga) olan Tehlikeli Oyun, Üçüncü Hare adlı yaşanmış bir sosyal deneyi konu alan bir romandan uyarlanmış, hikayesi ile göz dolduran bir yapımdır. 1967 yılında Kaliforniya’da yapılmış bir sosyal deneyin Almanya’ya uyarlanmış hali olarak karşımıza çıkmıştır.

■ Tehlikeli Oyun Konusu

Almanyada bir lisede ders olarak öğrencilere siyasi akımlar verilmek istenmektedir. Siyasi olarak kominizmi savunan öğretmen Rainer Wenger‘e, Anarşi dersi yerine Faşizmin anlatılacağı Otokrasi dersi verilir. Derse girdiğinde öğrencilere konuyu nasıl anlatacağını düşünmeye başlar. Çünkü ne yapsa öğrencilerin mantığına yatmaz ve faşizmi mantıksız bulurlar. Sonunda bir oyun başlatma kararı alır. Kendilerine bir grup kuracaklardı. Ve kendilerinden olmayan kimse bu gruba dahil olamayacaktı. Önce bir grup ismi buldular. Dalga olarak belirlenen grup isimleri için bir logo hazırlandı. Önceleri derse gelmek istemeyen öğrenciler birden tüm zamanlarını bu ders için geçirir oldular. Bir hareket belirlediler. Ancak tam da öğretmenin göstermek istediği gibi, başta bir oyun olan Dalga akımı, artık bir kapalı ve otokrasi işleyen bir örgüte dönüştü. Ancak öğrencilere faşizmin bu olduğunu göstermek isterken oyun çığırından çıkmış, tüm okulu hatta şehri etkilemeye başlamıştır. Özellikle ezik bir karakter olan Tim, öğretmenlerinin daha doğrusu liderlerinin kapısında nöbet tutmaya başlar. Olaylar iyice çığırından çıkar ve olanlar olur.
[reklam]

■ Tehlikeli Oyun Yorum

Tehlikeli Oyun yaşanmış hikayeden konu alması ve etkileyici anlatımı ve sonu ile mutlaka izlenmesi gereken yapımlardandır. Eğer sizde siyasi akımları, faşizmi, anarşiyi ve sosyal deneyleri konu alan film arıyorsanız mutlaka şans verin.

  • best54

    İlginc bir konu daha önce hiçkarşılaşmadığımız bir şekil diyebilirim izlemek nasip olursa mutlaka izliyeceğim