PAYLAŞ
Tesla Powerwall

Amerika menşeili elektrikli araç firması Tesla, bu sefer karşımıza evler için ürettikleri Tesla Powerwall ile çıktılar. Şimdi fazla vakit kaybetmeden detaylara inelim ve bilgileri verelim.

■ Tesla Powerwall nedir ?

Tesla Powerwall evler için üretilen ve güneş enerjisini depolayarak evlerimizde kullanmamızı sağlayacak olan yeni bir bir üründür. Powerwall, güneş pillerinden gelen enerjiyi depolayarak gün içinde kullanmamızı sağlıyor. Aynı zamanda internete bağlı olacak olan Powerball, anlık olarak durumunu kullanıcıya gösterebilecek.

Şu anda evler için duyuralan 2 model bulunuyor. 7kWh ve 10kWh kapasiteli modeller satış hazır. 7kWh modelin fiyatı 3000 Dolar ve 10kWh kapasiteli modelin fiyatı ise 3500 Dolar olarak açıklandı. Hızlıca teknik detaylara da değinelim.

Tesla Powerwall Özellikleri

 • 7kWh ve 10kWh depolama kapasitesi
 • %92 Verim
 • 2kW devamlı, 3.3kW anlık güç Çıkışı
 • 5.8A nominal, kullanılabilir, 8.6A anlık akım çıkışı
 • Tek faz ve Üç faz uyumlu
 • 10 Yıl Garanti
 • [reklam]

  ■ Tesla Powerwall ne işe yarayacak ?

  Eğer şu ana kadar okuduklarınız kafanızda canlanmadıysa daha da somutlaştıralım. Temel olarak iki farklı amacı olacak. İlki, güneş panellerinden gelen enerjiyi depolayarak elektrşk kesilmesi durumunda veya sürekli olarak kulanımınıza sunmak. İkincisi ise, elektriğin ucuz olduğu saatlerde depolayıp, pahalı olduğu saatlerde kullanıma sunarak tasarruf sağlamak.

  Belki de ileriye dönük düşünürsek en önemli avantajı “SmartGrid” sistemine geçişi hazırlaması olacak. SmartGrid ile elektrik şebekelerini anlık olarak her noktasının kontrol edilmesi ve böylece tasarruf ve hızlı hizmet sunulması amaçlanıyor.

  Tesla Powerwall ile aynı zamanda Powerpack adlı işletmelere özel modeller de tasarlıyor. 100kWh ve 500kWh’lik modeller, firmalara özel olacak ve temelde araç şarj ünitelerindeki maaliyeti azaltmak için kullanılacak.