PAYLAŞ

Komedi deyince akla gelen belki de 3 sit-comdan biridir The Big Bang Theory. Onu diğerlerinden ayıran en büyük farkı ise “nerd (inek öğrenci, kişi)” leri işlemesi. Bir yandan nerdlerle dalga geçerken dizimiz diğer yandan da onların dünyasının içine sokuyor bizi. Diğer insanlarla ilişkilerindeki zorluklarını ve kendi dünyalarındaki bilim-kurgu, fantastik olgulara hayranlıklarını bir arada sunuyor. Yani aslında The Big Bang Theory sadece 20 dk lık bir eğlence sunmuyor ayrıca içinde Star Wars, Star Trek,Doctor Who, DC Comics, Marvel, E.T. gibi diğer fantastik dizi ve filmleri de bize tanıtıyor, sevdiriyor.

Aynı evde kalan Sheldon ve Leonard yan daireye Penny’nin taşınmasıyla biraz olsun sosyalliğe doğru adım atmaya başlıyorlar ki nitekim Leonard ve Penny sevgili oluyorlar. Ne kadar Sheldon ve Leonard asosyal ve çok zekilerse de o kadar Penny sosyal ve sıradan zekaya sahip birisidir. Bu iki zıtlığın birbiriyle uyumu ve olaylar zincirlemesi bize nerdish(inek) bir komedi sunuyor. Ha tabi sadece Sheldon ve Leonard değil ayrıca Howard ve Raj da var inek kadromuzda. Her bir tiplemenin kendine has tavır ve davranışları bir diziyi diğerlerinden ayıran ve daha çok izlenesi yapan en önemli şeydir. Bu da The Big Bang Theory’de buram buram kokuyor.

Sheldon

Sheldon CooperUltra zekaya sahip bir kuramsal fizikçi. Daha 16 yaşında doktorasını bitirmiş birisi olarak sicim teorisi üzerinde çalışmalarına devam ediyor. Eee tabi bu ultra zekanın getirdiği bir özellikse süper egosu. Normal, sıradan insanları zerre anlamaz, anlamak için de uğraşmaz. Diğer insanları ezer, onlara laf atar(özellikle Howard ve Penny’e) ama bunu yaparken de çok doğaldır sanki normal bir cümle kuruyormuş edası içerisinde yapar ki yaptığı şeyin hoş olmadığını bile bilmiyordur, imadan zerre anlamaz. Aslında hayat ona güzeldir, normal bir şekilde düşünmediği, yaşamadığı için kendi dünyasında mutludur ve zaten diğer insanları da anlamaz; ne dediklerini, ne düşündüklerini bilmez de sallamaz da.Sonraki sezonlarda Amy’nin de gelmesiyle çok tuhaf bir çift oldular: Shamy(Sheldon-Amy).

Leonard

Leonard Hofstadter Sheldon kadar olmasa da o da başarılı bir deneysel fizikçi. Bu 4 ineğimiz içinde en sosyali Leonard(sosyal dediğimize bakmayın doğrusu:“olmaya çalışıyor”). Penny’le ilişkiyi yapıyor yapmasına ama beceriksiz mi beceriksiz ki zaten ipler Penny’nin elinde. Penny’le iyi bir çiftler fakat Penny’nin yanında biraz ezik durmuyor da değil. Bir de psikopat bir annesi var ki oğluyla zerre alakası olmayan, Sheldon’ın kadın versiyonu megalomanyak. Öte yandan Sheldon’ınsa doğal, cana yakın bir annesi var, tam birbirlerinin tersi iki anne-oğul.

Penny

PennySosyal, sıradan biraz da sürtük-yer yer de alkolik- bir garson. Bilimsel şeylerden anlamayan, oyuncu olmak için uğraş veren genç bir kız. Leonard’la ilişkilerinde belirgin şekilde baskın taraf olan Penny aslında Leonard’ın sahip olabileceği tek ve en güzel kişidir. Çoğu zaman Sheldon ve Leonard’ın üzerinden geçinmiştir: Wi-fi olsun, bedava yemekler olsun.

Howard

Howard Wolowitz Zayıf, biraz da abazan bir mühendis. İçlerinde doktorası olmayan ve direk olarak fizikle ilgilenmeyen tek kişi Howard’dır(ve Sheldon bu durumla ilgili hep ezmiştir Howard’ı) ama o da NASA’da çalışmasıyla birlikte uzaya çıkma şansını birkaç kez yakalamıştır. Kız tavlama işlerinde ne kadar başarısız da olsa hiç yılmamıştır ta ki Bernadette ile evlenene kadar. Bernadette de ileriki sezonlarda ana rolde diziye katılıyor. Ne kadar şirin gibi gözükse de o küçük boyunun altında bir şeytan saklıyor resmen Bernadette ki bazı yönleriyle Howard’ın annesine de benzemiyor değil. Howard evlenene kadar annesinin evinde yaşar ve baya da bir ana kuzusudur çoğu zaman bağrışıp çağrışsalar da annesiyle.

Raj

Rajesh KoothrappaliHintli astrofizikçi. Hintli olmasıyla diziye daha renkli bir hava katan Raj’ın kız konusunda bedbahtlığı Howard’dan aşağı kalır değildir ki zaten ilk 3 4 sezon kızlarla konuşamama(gerçek anlamda) rahatsızlığını izledik. Daha yakın arkadaş olan Raj ve Howard’ın tuhaf da bir ilişkileri vardır ki yer yer birbirlerine yürüyor gibi de gözükmüşlerdir. Ve son olarak Raj’ın kızsal şeylere yakınlığı, duygusallığı, biraz da olsa yumuşaklığı da her zaman ön plana çıkmıştır.
Not: Dizi 1. 2. 3. sezonla hızlı bir çıkışa geçerken 4.sezondan itibaren kalitesini 5e 10a katlamıştır ve şu anda da 8. sezon bitti.
IMDB: The Big Bang Theory