PAYLAŞ
Solarix

Son zamanlarda sıklıkla Türk yapımı oyunlar ile ilgili haberler ve incelemeler paylaşıyoruz sizlerle. Bu yazımızda da Türk yapımı korku oyunu Solarix‘in incelemesini gerçekleştireceğiz. Aslına bakarsak oyunu tam olarak korku oyunu diye nitelendirmek hatalı olur. Oyun korku-gerilim ögelerini barındıran bir bir FPS oyunu. Aslında FPS demek de yanlış anlaşılabilir. Biraz garip değil mi? Oyun tüm ögelerden üzerinde bulunduruyor diyebiliriz. Yazı içinde tüm konulara değineceğiz. Şimdilik hızlıca oyunun hikayesine başlayalım.

Solarix Konusu

Solarix Konusu
Solarix Konusu

Oyun gelecekte geçmektedir. Dünyada enerji kaynakları tükenmiş durumdadır. Firmalarda farklı gezegenlere enerji kaynakları arayışına girişmiştir. Oyunda ana karakterimiz olan Walter Terrace, Makina Mühendisi‘dir ve firması için Ancyra adlı gezegene enerji arayışına başlamışlardır. Ancak bir sabah uyandığında Walter tüm arkadaşlarını ölmüş olarak bulur. Gezegende bir salgın oluşmuş, arkadaşlarımız ölmüş

Herkes öldüğü için yanımızda bir tek AMI ve Betty isimli yapay zekalar var. Ancak yapay zekaların birinden farklı konuşmaları ve tavırları oyuna farklı bir hal katıyor.

Gezegende tek yapabildiğimiz etrafta dolaşıp ipuçlarını birleştirmek, ses kayıtlarını dinlemek ve mühendislik yeteneğimizi kullanarak etrafı hacklemek. Hack mekanizmasında bir zorluk yok. Elimizdeki aletle kapıları açmak için farenin sol tuşuna basmak yeterli.

Solarix Oynanış

Üstte de dediğim gibi, oyun FPS formatında ama tam değil. Çünkü FPS değince çoğunuzun aklına gelecek olan aksiyon bu oyunda hiç yok. Oyun gizlilik (stealth) üzerine kurulu. oyunda aksiyon yapmak yerine gizlilik içinde gezegenden çıkış yolu arıyoruz. Nedenini oyun bize net bir şekilde veriyor.

Sen bir asker değil, MÜHENDİSSİN !

Eğer oyunu alıp, aksiyon yapmaya çalışırsanız hayal kırıklığına uğrayacaksınız. Yapmanız gereken gizlilik içinde davranmak ve asker OLMADIĞINIZI unutmamak.

Solarix Grafik ve Sesler

Solarix Grafikler
Solarix Grafikler

Oyunda grafikler bana göre gayet iyi yapılmış. Ancak oynanış ve hikaye gereği ortam çok karanlık ve puslu. Ama kaplamalarda herhangi bir sorun yok. Seslendirmeler ise oldukça başarılı. Gerilim atmosferini seslendirmeler oldukça arttırıyor.

Solarix Türkçe mi?

Aslında Türk yapımı olduğu için oyunun Türkçe olması çok muhtemel. Ancak oyun şu anda İngilizce. Nedeni ise tamamen pazarlama ile alakalı. Oyunu Türk firması Pulstense Games yapıyor. Ancak dağıtımcılığını Kiss Games gerçekleştiriyor ve firma ilk etapta İngizlice ile global pazara açılmayı hedeflemiş. Ama yakın zamanda Türkçe ALTYAZI seçeneği gelecek ve sitemizde duyurusunu gerçekleştireceğiz. Bu haberle beraber sizlere sürprizimiz de olabilir. O yüzden bizi takip edin.

Solarix Genel Yorum

Solarix hakkında genel bir değerlendirme yapmam gerekirse, gizlilik ögelerine dayanan oyunları seven kişilerin oynaması gereken bir yapım olmuş. Ayrıca gerilimli ortamı da sizleri etkiliyor. Bir diğer yönden de Türk oyun yapımcılarına destek vermek adına oyunu satın almak yerinde bir karar olacaktır. Hazır konu açılmışken oyun Steam üzerinden satışta ve fiyatı şu anda 23,25 TL. Bu fiyatı verebilecek gücünüz varsa ve oyunu beğendiyseniz düşünebilirsiniz.

Solarix Resmi Sitesi: http://www.solarixgame.com/
Solarix Facebook Sayfası: https://www.facebook.com/Pulsetense
Solarix Twitter Profili: https://twitter.com/PulsetenseGames

Solarix
Developer: Pulsetense Games
Price: 19,99 €