PAYLAŞ
Türkçe Siri

Apple ürünlerinde bulunan bir sanal asistan olan Siri, ülkemizde Türkçe dil desteğine sahip olmadığı için aktif olarak kullanılamıyordu. Hatta her gelen güncelleme ile heyecanlanarak Türkçe dil desteğini bekleyen Türk kullanıcılar sonunda isteğine kavuştu ve Siri Türkçe oldu.

Apple tarafından beta sürecinde bulunan iOS 8.3 sürümünün, 2. betasında beklenmedik şekilde Siri’ye Türkçe dil desteği geldi. Tabi sadece Türkçe değil, bunun yanında Danca, Rusça, Hollandaca, Portekizce, İsveççe ve Tayland dillerine destek gelmiş oldu. Tabii ki bizim için önemli olan Türkçe desteğine kavuşmak.

Şu anda sadece beta sürecinde olduğu için, geliştirici hesabı olan kullanıcılar deneyimleyebiliyor. Ancak önümüzdeki ay olacak açık beta sürecinde herkes deneyimleme fırsatı bulacak.

Türkçe Siri gelmesinin yanı sıra yeni emojilerde geliyor. Ancak Siri‘nin Türkçe olmasının yanında sönük kalan bir haber oldu.Sesi kapalıdır sağ alttan açmanız gereklidir. Sürekli ses gelmesin diye kapattım.

 • myspor

  aslında uzun suredir beklenen bir güncelleme,güzel bir güncelleme bekliyoruz 🙂

 • Sezai Acıma

  Her ne kadar çok fazla eksiği olsa da bir başlangıç olur gibi. Türkçe Siri’nin küfürlere alışkın olması biraz zaman alabilir 😀

  • disqusbll

   geç de olsa bu özellik gelmeliydi ve sonunda bir duyuru yaptılar. umarız tüm sesleri algılayabilir dilimizdeki