PAYLAŞ
HTC Vive

Geçtiğimiz günlerde yaptığımız haberde de bahsettiğim gibi, Valve kendi sanal gerçeklik cihazını yapma peşindeydi ve MWC2015 etkinliğinde tanılacağı konuşuluyordu. Dedikodular gerçek çıktı ancak bir farkla. Gelen haberlerde çıkarılacak sanalgerçeklik cihazının adının SteamVR olacağı ve Valve üretimi olacağı konuşuluyordu. Ancak duyuruda farklı bir sonuç ortaya çıktı. Valve ve HTC ortak yapımı olarak Vive adında bir sanal gerçeklik cihazı ortaya çıktı.

Vive yapı olarak Galaxy VR’dan faklı şekilde Oculus Rift benzeri yapıda tasarlanmış. Yani kendi içinde bir donanımı mevcut ve dış dünya ile sadece sensör bazında haberleşmesi olacak. Üzerinde bulunan 70’den fazla sensör yardımı ile tam bir sanal gerçeklik hissi uyandırmayı hedefleyen HTC, “Gerçek Dünyada Olduğu Gibi” vurgusu ile piyasayı sallamayı hedefliyor.

Vive
Vive


HTC aynı zamanda Vive için 2 adet kontrolcü de tasarlamış ve oyun dalında dünya genelinde bir çok oyun firması ile anlaşma sağlamış. Bakalım oyun sektöründe etkin bir rol alabilecekler mi?

  • nihat

    Bir işin içinde Valve varsa gerçekten heycanla bekleyebilirim.

  • Sezai Acıma

    Htc de girdi işin içine demek. Sanırım sanal gerçeklik cihazları bir yerden sonra hayatın büyük bir kısmını kaplayacak.