PAYLAŞ
The Walking Dead

Bu zamana kadar belki de onlarca zombi filmi izledik ama artık sahne The Walking Dead’in. Aynı adlı çizgi romanından uyarlanan dizi zombi efsanelerini günümüze yansıtıyor.

Dünya artık eski halinden çok uzak, karmaşanın, kaosun kol gezdiği bir yer haline dönüşmüştür. Ortalıkta yürüyen ölüler ve onlardan kaçan insanlar… Şimdi gerçekten yaşam savaşı başlar.

Şerif yardımcısı olan Rick komadan uyandığında zombi istilasıyla karşı karşıya kalır ve eşiyle oğlunu bulmak için yola koyulur. Eşiyle oğluna kavuşur kavuşmasına fakat artık güvenli bir yer bulmaları gerekmektedir yaşamak için. Yolda karşılaştıkları insanlarla da küçük küçük topluluk halinde yaşamaya birbirlerini korumaya, kollamaya başlarlar. Artık ülke diye bir şey yoktur, artık düzen kelimesinin d’si yoktur, artık yaşam yoktur. Yaşamak zombilerden kaçmayı, sağlıklı yiyecekler bulmayı, kısaca savaşmayı gerektirir ve hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

İşte böyle, dizi bu küçük topluluklar halinde yaşamaya çalışan insanların birbirleriyle ilişkilerini ve yaşam savaşlarını konu alıyor. Hala ne olduğu bilinmeyen bir sebepten ortaya çıkmış bir salgından dolayı insanlar her ne şekil ölürlerse ölsünler öldükten birkaç dakika sonra zombiye dönüşürler ve artık diğer sağlam insanlar için onlardan kaçma vakti. Saldırgan olan bu zombiler insanları temiz kokularından veya ses yapmalarından fark edip onları parçalamak, yemek için uğraşırlar.
[reklam]
2010 yılında -aslında- mini dizi olarak başlayan dizi ilk sezonunda sadece 6 bölüm çekilmesine rağmen izleyiciden mükemmel bir geri dönüt almış ve bölüm sayıları da artırılarak diğer sezonlarına da devam edilmiştir. Şu an 5. sezonun 2. yarısı yayınlanmak üzere olan dizinin 6. sezon da devam edeceği açıklanmıştır.

Son olarak zombileri görmek için izliyoruz belki ama aslında çoğu izleyiciyi –ben de dahil- çeken şey dünyanın böyle bir hal almasından sonra izleyiciye ‘ben olsam şunu yapardım, şöyle hayatta kalırdım’ dedirtmesi, bu hayali kurma fırsatını izleyiciye vermesidir.

IMDB: The Walking Dead

  • rkorkmaz

    Yabancı dizilerin birçoğunu izledim ve şu an izlemeye devam ettiğim 3 yabancı dizi daha var biri de the walking dead. Gerçekten adamlar bu işi biliyor ya ne yazık ki bizden çok çok iyiler dizi ve film konusunda.

  • Ziya

    Herkesin severek izlediği film lakin ben hiç oturup 1-2 saat izlemedim.

  • kaan

    Çok kaliteli bir yabancı yapım. Herkese tavsiye ederim.