PAYLAŞ
Windows 10

Windows 10‘un gelmesi ile birlikte yavaş yavaş kullanıcılar geçişlerini tamamlıyorlar. Tabi geçiş yapan kesimler yeni bir işletim sistemi olduğu için bazı isteklerini yerine getiren uygulamaları veya Windows kısayollarını arıyorlar. Bu durumların başında da kuşkusuz ekran görüntüsü kaydetme var. Çünkü bazı durumlarda ekran görüntüsünü resim olarak veya video olarak kaydetmek gerekiyor. Ve özellikle bir oyuncu iseniz bu sizin için kaçınılmaz oluyor.

Çünkü günümüz artık paylaşım çağı oldu. İnternet hızlarının artması ile birlikte artık yapılan paylaşımlarda da videoya dönüşmeye başladı. Özellikle oyuncular oyun videolarını YouTube üzerine aktarmaktan kendini alamıyorlar.

Bu durum için genelde Camtasia ve Fraps tarzı uygulamalar kullanılıyor. Ancak anaşılan Windows 10 ile birlikte bu uygulamalara gerek kalmayabilir. Çünkü kendi içinde bir kayıt mekanizması bulunuyor. Üstelik kulanması da çok kolay.

Microsoft, Windows 10 ile birlikte oyuncularında kalbini kazanmanın peşinde koşuyor. Yeni güncelleme ile gelen Game menüsü yardımı  ile oyunların ve tabi istenirse istenen her anın görüntüsünü video olarak kayıt etmek çok kolay.

Öncelikle yapmanız gereken  kombinasyonuWindows + G

 

ile barı açmak ve alttaki “Yes, this is a game” seçeneğine tıklamak. Sonrasında karşınıza alttaki menü gelecek.

Game Bar
Game Bar

 

Artık kayıt etmeye hazırsınız. Bu bölmede bulunan kayıt seçeneği ile video kaydına başlayabilirsiniz. Daha sonra da ister durdur butonu ile ister ise kombinasyonu Windows + ALT + R

ile kaydı durdurabilirsiniz.

Bu şekilde kayıt edilen videolar .mp4 formatında Videos/Capture dosyasına kayıt oluyor.

Kaynak :  http://www.windows10.gen.tr/windows-10da-ekran-goruntusu-alma-video-cekme/