PAYLAŞ
Yaşam Şifresi

Asıl adı Source Code olan film ülkemizde Yaşam Şifresi olarak gösterime girmişti. 2011 tılında vizyona girmiş olan filmi hala izlemeynler için bir ele alalım dedik. Sonuçta izlenmeye değer bir film olarak sizlerle buluşmayı hak ediyor.

Özet

Film özetlemek gerekirse, başlangıç Colter Stevens‘ın bir tren içinde bir and uyanması ile oluyor. Ancak bir sorun var. Çünkü Colter Stevens nerede olduğunu ve kendisi ile konşanın kim olduğunu bilmiyor. Olaylara anlam vermeye çalışıyor ancak, aynada kendini gördüğünde büyük vurgun yemiş oluyor. Çünkü aynada gördüğü kendi değildir. Olanlara anlam veremezken, konuştuğu bayan Christina da onu hareketlerine anlama veremez. Bir süre gezindikten sonra Christina’ya durumu nalatmaya çalışır. Ancak konuşmanın tam ortasında bir bomba patlar ve bir anda kendini gerçek bedeninde bulur.

Yaşam Şifresi
Yaşam Şifresi

Ancak bir kapsül içindedir ve kolduğa bağlanmıştır. Yine neler olduğunu hatırlayamaz. Çünkü en son Afganistan’da ordu için görev yapıyordu ve helikopter kullanıyordu. işler gittikçe ilginçleşmeye başlamıştı. Kapsül içerisindeki bir ekrandan bir bayan yüzbaşı kendisi ile konuşmaya başlar. Kendinisin görevde olduğunu ve şu anda bir similasyonda oduğunu açıklar. Ancak kendisinin en Afganistan’da olması gerektiği söyleyen Colter Stevens bir şoka daha uğrar. Çünkü yüzbaşı ona 1 aydır burada olduğunu iletir.

Peki ya durum neydi neler oluyordu? Aslında daha detaylara girmek ve syfalarca yazı yazmak mümkün ancak daha fazla spoiler vermemek için özete devam etmiyoruz.
[reklam]

Genel Değerlendirme

Filmi genel hatları ile değerlendirmek gerekirse, film sonunda mutlu kalkacağınıza eminim. Konu olarak karmaşık, daha doğrusu derin bir mevzuyu ele alıyor. Tam olarak film izlerken beyninin zorlanmasını sevecek kişilerin izleyeceği tarzda bir yapım olmuş. Aynı zamanda ana karakter Colter Stevens’ı canlandıran Jake Gyllenhaal(zorlamayın okuyamazsınız :)) hayranları için izlenmesi gereken filmlerden.

Kimler için önerilir?

Bu film paralel evren, bilim kurgu, iyi hakayeli, kafayı yoran film önerileri isteyen kişiler için önerilebilecek bir film.

  • Sezai Acıma

    İzlenebilecek güzel bir film sanırım. Birazdan arkadaşlarla izleyebiliriz 🙂

  • Kerim

    Böyle filmlere bayılıyorum, izleyip yarın tekrar yorumumu yapacağım teşekkür ederim.

  • http://www.sonsuzsevdam.net Sonsuz Sevdam

    Epeydir böyle akıl oyunları olan iddialı bir film gelmemişti. Özledik bu tarz filmleri. Paylaşım için teşekkürler.