PAYLAŞ
Yeni Nesil

Yıllar geçtikçe sadece bizler birer yaş büyümüyoruz, aynı zamanda toplumda her yıl ile beraber biraz değişiyor. Ve uzun sürelerle gençlik değişime uğruyor. Şimdiki nesil de değişimi gerçekleştiren nesillerden oldu. Nasıl olmasınki bizlerin çocukluğunda hayal edemedikleri aletler, artık çocukların doğduğundan beri ellerinde yer alıyor.

Düşünsenize 90’lı yıllarda bizlere cep telefounu, tableti anlatmaya kalktıklarını? Büyük ihtimalle kafamızda canlandıramaz elimize topu alıp dışarı kaçardık. Ama şimdi doğuştan bunların eline doğuyorlar.

Dolayısıyla da zaman geçirme şekilleri değişiyor. Eskiden sokaklarda geçirilen zamanlar artık bilgisayar başında geçiriliyor. Eskinden topla oynamayı öğrenmeye çalışıtken, şimdiki çocuklar lol kayıt nasıl yapılır onu merak ediyor ve öğrenmeye çalışıyor.

Çoğu çocuk daha ufak yaşlarından itibaren bilgisayar kullanmakla kalmıyor, adeta birer bilgisayar ustası oluyorlar. Ustası diyorum çünkü tam karşılığı bu. Eskiden bizlerin öğrenmek için aylarımızı verdiğimiz tüm bilgiler internette yer alıyor ve rahatlıkla öğrenelebiliyor. Eskiden internetten birşey indirmek için saatlerce araştırma yapılırdı, hızlı kaynak bulmak için. Şimdi ise utorrent hızlandırma sayesinde çok hızlı bir şekilde dosyaları indirebiliyoruz.

Zamanla beraber öğrenme alışkanlıkları da değişti. Bizler soru sormak, bilgi edinmek için forumları hatta büyük çoğunlukla MSN’i kullanırdık. Şimdilerde ise soru cevap siteleri bulunuyor. Sorusu olanlar buralara soru sorarak bilgi ve öneriler alabiliyorlar.

Sırf bu özellikleri yüzünden bile internetin gelişimine seviniyorum. Gerçekten eskiye kıyasla büyük gelişmeler var. Her yerde olmasa da.